Оренда квартири для новачків - весь процес крок за кроком

Оренда квартири для новачків - весь процес крок за кроком

Переїзд із сімейного будинку та оренда першої квартири може бути серйозною проблемою. Де шукати квартиру? Як оформляється оренда квартир Київ? На що звернути увагу при огляді приміщення? Коли варто скористатися допомогою посередника? Як має виглядати грамотно складений договір оренди?

Які переваги найму рієлтора?

Хороший агент не тільки добре орієнтується на ринку нерухомості в тому чи іншому районі, але й порадить, на що варто звернути увагу при виборі квартири, пояснить деталі договору оренди та постарається забезпечити найкращу комунікацію між обома сторонами. Пам'ятайте, що рієлтор піклується про інтереси як власника квартири, так і орендаря, тому не бійтеся розпитувати його про різні речі і просити домовитися про ціну та умови договору. Зазвичай ми платимо агенту після підписання договору оренди з власником квартири. Сайт квартир агентства нерухомості «Благовіст» може стати вашим помічником у нелегких пошуках ідеальної квартири.


Зв'язатися з рієлтором

  1. Що вимагати від посередника?

Посередник повинен дбати про інтереси обох сторін - як власника квартири, так і потенційного орендаря. Це також має дозволити нам отримати всю інформацію про квартири, які нас цікавлять. Таким чином, ми можемо очікувати, що брокер допоможе в узгодженні ціни, нагляді за правильною формою договору оренди та надасть для перевірки будь-які документи, надані власником - наприклад, акт власності або інформацію про витрати на споживання медіа попередніми орендарями.

  1. Що запитати в першому телефонному дзвінку?

Перший контакт з рієлтором залежить від того, чи ми домовляємося з ним про зустріч, тому що тільки починаємо шукати квартиру, чи тому, що самі знайшли цікаву пропозицію і телефонуємо за вказаним у ній номером (зазвичай в оголошеннях вказується, чи агентство нерухомості або це пряма пропозиція від власника). Залежно від типу контакту та мотивації, якою ми керувалися, варто заздалегідь підготувати список запитань на основі наших очікувань.

Який тип квартири ми шукаємо або що саме ми хотіли б знати про конкретну квартиру, яка нас зацікавила? Навіть якщо ми зателефонуємо з приводу конкретної пропозиції, ми можемо домовитися про зустріч з агентом з нерухомості, щоб він надіслав нам інформацію про подібні оголошення.

Якщо в оголошенні це не чітко сказано, то слід на самому початку запитати, чи входять у вартість квартири комунальні послуги.

Увага! Якщо хтось під час телефонної розмови пропонує нам оглянути квартиру за початковий внесок, то це спроба шахрайства і про такий випадок потрібно якнайшвидше повідомляти в поліцію!

  1. Домовляємося про зустріч і укладаємо договір з рієлтором

Залежно від того, чи шукаємо ми допомоги рієлтора, чи, можливо, натрапили на одну з його пропозицій, наша перша зустріч з ним відбудеться або в офісі, або біля квартири, яку ми хочемо побачити. Перед оглядом конкретного майна рієтор може попросити нас підписати рієлторський договір. Цей договір жодним чином не зобов'язує нас вибирати конкретну квартиру або сплачувати будь-які збори. Це лише гарантія для агента, що він отримає винагороду, якщо ми вирішимо орендувати це приміщення.

Під час зустрічі в офісі рієлтор захоче дізнатися, що саме ми шукаємо. Тому він, ймовірно, задасть нам багато питань. Ми також можемо запитати про все, що нас цікавить. Однак не будемо обурюватися, коли агент не зможе розвіяти деякі наші сумніви - деякі можуть виявитися для нього незвичними. Однак він має доповнити інформацію та дати нам відповідь після зустрічі.

Оренда квартири - розглядаємо обрані об'єкти

  1. На що звернути увагу?

Найпростіше було б сказати - за все! Якщо приміщення зараз не заселене, ми можемо відкрити кожну шафу, заглянути за меблі, перевірити, чи немає цвілі на стінах, чи є вода в кранах (і, до речі, чи не тече), побутова техніка працює. Це все в межах розумного, звичайно. Добре, наприклад, включити на мить плиту або духовку, щоб переконатися, що з ними все гаразд, але не обов'язково чекати, поки вони нагріються...

Також варто перевірити, чи чиста квартира. Брудна духовка, запліснявілий ящик для прального порошку в пральній машині або густий мильний наліт в душі можуть завдати нам багато клопоту і повинні бути прибрані власником перед здачею квартири.

  1. Як поводитися під час огляду квартири?

Пам'ятайте, що ми шукаємо квартиру для себе - швидше за все, ми проведемо в ній як мінімум кілька місяців. Тому давайте не соромимося нічого просити і перевіряти все, що для нас важливо. Будьмо спокійні та впевнені, і ми неодмінно справить гарне враження на власника.

  1. Хороші умови

Якщо нас щось не влаштовує в умовах квартири - обговорюємо умови договору. Можливо, власник трохи знизить ціну або поставить в квартирі відсутню техніку. Договір оренди є контрактом між двома сторонами і має захищати як орендодавця, так і орендаря.

Варто пам'ятати, що квартира, яку ми отримуємо, повинна бути чистою і порожньою від речей попередніх мешканців.


  1. Проблеми та нюанси

Пам’ятайте, що ми платимо за комунальні послуги (електроенергію, воду, газ) та опалення. Тому потрібно дізнатися, скільки платили попередні орендарі. До речі, варто перевірити герметичність вікон та дверей – адже саме через них виходить тепло, а відтак збільшуються рахунки за опалення.

Ведемо переговори та підписуємо договір

  1. Поради щодо ведення переговорів щодо ціни та умов договору

Зазвичай ми отримуємо договір на перевірку, коли ми спочатку заявляємо, що хочемо орендувати дане приміщення. Втім, ми можемо запитати про це раніше - деякі власники легко нададуть його нам, навіть коли ми ще не остаточно визначилися.

Як ми зазначали трохи раніше - варто домовлятися. Якщо ціна квартири висока, а ми хотіли те, чого в квартирі немає, ми можемо боротися за нижчу ціну. Відсутність балкона, суміжної кімнати (у разі оренди кількома особами) або неможливість мати домашнього улюбленця може сприяти зниженню первісної ціни.

Кілька особливостей приміщення, які можуть стати в нагоді при обговоренні нижчої ціни:

  • квартира розташована на першому поверсі (підвищений ризик злому, проблема приватності);
  • квартира розташована на останньому поверсі (взимку температура нижче, якщо на даху лежить сніг);
  • квартира близько до ліфтової шахти (шум);
  • квартира розташована біля жолоба (шум, ризик «непроханих гостей» у вигляді різного роду черв'яків, неприємні запахи).
  1. На що звернути увагу в договорі

Договір оренди може містити положення, невигідні для нас або навіть незаконні. Не завжди це відбувається через злу волю власника - набагато частіше через його необізнаність. Ознайомимося з законом про захист прав орендарів і звернемо увагу на кожну деталь договору (включаючи відповідальність за збитки та термін попередження, що застосовується до обох сторін).

  1. Підписання договору

Підписання договору зазвичай відбувається або в офісі брокера, або в квартирі, яку ми будемо орендувати. Давайте переконаємося, що документ, який ми підписуємо, є таким же, який ми отримали як зразок. Договір повинен бути надрукований у двох ідентичних (однакових) примірниках і підписаний обома сторонами.

Підписуємо акт прийому-передачі та отримуємо ключі від квартири

  1. Здача квартири

У той момент, коли власник передасть нам ключі, ми, швидше за все, підпишемо акт прийому-передачі, в якому будуть перераховані всі найважливіші рухомі речі (всяке обладнання) в квартирі.

Деякі власники складають дуже докладні списки, в яких вказується буквально кожна позиція, наприклад, кількість посуду або штор. Інші, навпаки, введуть лише найважливіші або найцінніші речі, такі як ліжко, побутова техніка та більші меблі. Для власної безпеки під час підписання такого протоколу слід перевірити, чи всі зазначені в ньому елементи насправді є в квартирі та чи відповідає їх стан зафіксованому в документі.

У листі також повинні бути вказані поточні показники лічильників (газу, електроенергії та води). Це дуже важливо, адже саме на їх основі буде розраховуватися вартість комунальних послуг.

  1. Припинення співпраці з посередником

Зазвичай після підписання договору ми оплачуємо рієлтору його роботу. Однак його пошуки не повинні закінчуватися на цьому. Якщо ми домовимося про зустріч заздалегідь, він може допомогти нам у майбутньому, втрутившись у господаря. Однак це не правило, і чи погодиться він на таку домовленість, залежить від рієлтора. Пам’ятаймо, що найкраще ми подбаємо про свої потреби, коли всі найважливіші питання узгоджуватимемо з власником квартири на постійній основі.